top of page

Miért kötelezÅ‘ a KötelezÅ‘ Gépjármű-felelÅ‘sségbiztosítás (KGFB)?

Magyarországon a 2009. évi LXII. törvény értelmében csak olyan autó helyezhetÅ‘ forgalomba, amely rendelkezik érvényes KGFB-vel. De pontosan mire is vonatkozik ez a biztosítás, és miért olyan fontos? Ebben a cikkben megismerheted a KGFB alapvetÅ‘ szerepét, a díjakat befolyásoló tényezÅ‘ket, valamint azt, hogy mit tehetsz, ha új szerzÅ‘dést kell kötnöd.

Mi történik, ha nincs KGFB-d?

A KGFB hiánya súlyos következményekkel járhat, beleértve a forgalomból való kivonást és a pénzbírságokat is.

KGFB nélkül a járművedet egy bizonyos idÅ‘szak után (általában 6 hónap) kivonhatják a forgalomból. Továbbá, ha nincsen érvényes biztosításod, a VÉDA kapuk alatt történÅ‘ elhaladás és a rendÅ‘ri közúti ellenÅ‘rzés is komoly büntetést vonhat maga után.

Ha valaki KGFB nélkül okoz balesetet, a károsult fél kárát a MABISZ (Magyar Biztosítók Szövetsége) Kártalanítási Számláról térítik meg, azonban a vétkes autóson késÅ‘bb jogi úton behajtják az összeget.

Kik a KGFB szereplői?

A kötelezÅ‘ felelÅ‘sségbiztosításnak három fÅ‘ szereplÅ‘je van: Te, mint a jármű üzembentartója (a biztosított), a biztosító, ahol megkötöd a szerzÅ‘dést, valamint a károsult, akinek a kárát fedezi a biztosítás.

A KGFB lehetÅ‘vé teszi, hogy a biztosító a baleset során okozott kárt megtérítse a károsultnak.

A kötelezÅ‘ gépjármű-felelÅ‘sségbiztosítás (KGFB) csak az általad másoknak okozott károk fedezésére szolgál, de mi történik, ha a saját autódban keletkezik kár?

A CASCO biztosítás kiterjed a saját járműved károsodására is, akár a Te hibádból történt a baleset, akár más okból, például lopás, törés vagy természeti károk következményeként.

Ne hagyd, hogy egy váratlan baleset, lopás vagy elemi kár komoly anyagi terhet rójon rád a CASCO biztosítás segít abban, hogy mindig biztonságban érezhesd magad az utakon. 

Mi határozza meg a KGFB díját?

A KGFB díja több mint 40 tényezÅ‘tÅ‘l függ. Befolyásolja például, hogy a szerzÅ‘dÅ‘ magánszemély vagy cég, az üzembentartó életkora, a jármű teljesítménye, életkora, típusa, motorváltozata, és bónusz besorolása. Fontos tudnod, hogy a díjad az elsÅ‘ évet követÅ‘en évente változhat: a balesetmentes közlekedés kedvezményekhez vezethet, míg az okozott balesetek plusz díjakhoz. A biztosítók a károk gyakorisága, a kárinfláció és sok más tényezÅ‘ alapján hirdetik meg a díjaikat. Emiatt, még ha Te magad nem is okozol kárt, és a bónuszod is emelkedik, elÅ‘fordulhat, hogy a biztosítód mégis magasabb díjat ajánl évfordulókor. Ilyen esetben én pár perc alatt újraszámolom a biztosításodat, és ha találok jobb ajánlatot másik biztosítónál, segítek átkötni a kötelezÅ‘det és az elÅ‘zÅ‘ szerzÅ‘dés felmondását is automatikusan intézem helyetted.

Milyen fedezeteket érdemes szerepeltetni a CASCO biztosításban?

  • Töréskár: Akár saját hibából, akár más miatt történik a baleset.
  • Lopáskár, részlopás: A biztosítás nemcsak teljes lopás esetén nyújt védelmet, hanem akkor is, ha autódat részben érinti lopáskár. Ilyen lehet például az emblémák, alufelnik vagy más értékes alkatrészek eltulajdonítása.

  • Tűzkár: Védelem tűzeset vagy autótűz következtében keletkezett károk esetén.

  • Elemi károk: Vihar, jégverés, árvíz, vagy egyéb természeti katasztrófák esetén.

  • Üvegkár: SzélvédÅ‘k, ablakok törése esetén is segítséget nyújt.

  • Állatkárok: Ha autóddal véletlenül elütsz egy vadállatot, például egy szarvast, a CASCO biztosítás fedezheti az autóban keletkezett károkat, így elkerülheted a jelentÅ‘s javítási költségeket.

  • Kátyúkár: Amennyiben autód megsérül egy kátyúba hajtás következtében, például a felni vagy a gumiabroncs károsodik, a CASCO biztosítás fedezetet nyújthat a javítási költségek fedezésére.

Kár esetén kapok teljes körű ügyintézési segítséget?

Tudjuk, hogy a kárbejelentés és a kárrendezés stresszes lehet, ezért nálam az ügyfeleim maximális támogatásban részesülnek. Ha kár éri az autódat, nálam egyszerűen bejelentheted azt, és teljesen végigkísérlek a teljes ügyintézési folyamaton.

Segítek a dokumentumok kitöltésében, kapcsolatot tartok a biztosítóval, és biztosítom, hogy a kárrendezés a lehetÅ‘ leggyorsabban és zökkenÅ‘mentesen történjen meg.

Mi az az önrész, (casco) és hogyan működik?

A CASCO biztosítás esetén az önrész azt az összeget jelenti, amit Neked kell fizetned egy káresemény bekövetkeztekor. Az önrész mértéke általában százalékos formában (pl. 10%), és konkrét összegként (pl. 100.000 Ft) is meghatározásra kerül. Amikor kár éri az autódat, a biztosító a kárértékbÅ‘l levonja az önrészt, és a fennmaradó összeget téríti meg.

Nézzünk egy gyakorlati példát:

  • A kár összege: 1.100.000 Ft
  • Az önrész: 10% vagy 100.000 Ft, amelyik nagyobb.

  • A kifizetett összeg: 1.100.000 Ft - 110.000 Ft (10%) = 990.000 Ft.

Ha a kár összege alacsonyabb, mint az önrész, a biztosító nem fizet kártérítést! Ezért fontos, hogy jól válaszd meg az önrész mértékét a biztosítási díj és a saját anyagi helyzeted figyelembevételével. 

Miért fontos, hogy a hitel mellé CASCO-t is köss?

Amennyiben hitelbÅ‘l vásároltad az autódat, a CASCO biztosítás gyakran kötelezÅ‘, és a bank is elÅ‘írhatja, hogy védve legyen az autód értéke. Totálkár vagy lopás esetén a hiteltartozásodat egy összegben kellene kifizetned, ha nincs CASCO biztosításod, de a CASCO segít elkerülni ezt az anyagi terhet.

A KGFB bónusza befolyásolja a casco bónuszomat? 

A KGFB bónusz (a kötelezÅ‘ gépjármű-felelÅ‘sségbiztosításban elért kedvezmény) és a CASCO bónusz rendszerint egymástól függetlenül működik. Azaz, ha valaki balesetmentesen közlekedik, és bónusz fokozatot ér el a KGFB-ben, az nem feltétlenül befolyásolja a CASCO biztosítási bónuszát, és fordítva. Azonban vannak olyan biztosítótársaságok, akik CASCO szerzÅ‘déskötéskor beszámítják a KGFB bónuszfokozatát a díjajánlatukba.

Milyen fedezeteket érdemes szerepeltetni a lakásbiztosításban?

Villámcsapás másodlagos hatása: Műszaki cikkeid védelme érdekében.

Szabadban tárolt vagyontárgyak biztosítása: A kerti bútoraid és kerti eszközeid biztonságáért.

Különleges ingóságok védelme: Ide tartoznak például a sportfelszerelések, nagy értékű műszaki cikkek, gyűjtemények, karórák, festmények, vadászfegyverek.

Garázsban tárolt gépjármű biztosítása: Ne csak az ingatlanodat, a járművedet is védd.

Háziállatok, kis kedvencek biztosítása: Kutyádat vagy cicádat baleset éri, esetleg beteg lesz, akkor sem kell aggódnod.

Háziállattartói felelÅ‘sségbiztosítás: Védelmet nyújt háziállataid által okozott károkra.

CsÅ‘törés miatti elfolyt víz térítése: Ne legyen gondod egy esetleges vízkár esetén sem.

Beázás okozta károk fedezete: Védelem a nyitva hagyott nyílászárók esetére.

Már külföldön vagyok, köthetek még utasbiztosítást?

Alapszabály szerint NEM, mindenképpen még az utazás megkezdése elÅ‘tt kell megkötnöd. Ha mégis kiutaztál már külföldre, akkor egyedi engedéllyel, idÅ‘beli önrésszel van esély, hogy fedezetbe tudunk vonni, ha még nem ért kint semmilyen kár, de lehetÅ‘ség szerint ez a legvégsÅ‘ megoldás legyen csak.

Kell-e szemlézni (casco) az autót?

Új autó esetén a szemle általában nem szükséges. Évfordulós biztosítóváltáskor, ha nem csökken az önrész, az elÅ‘zmény igazolása általában kiválthatja a szemlét. Használt autó vásárlása esetén azonban minden esetben szükség van szemlére. Ezt a biztosító, a szerzÅ‘dött partnere, vagy akár Kollégánk is elvégezheti. Egyes biztosítók lehetÅ‘séget biztosítanak arra, hogy az ügyfelek maguk készítsenek és küldjenek be szemlefotókat. Ilyen esetben szemlézési segédletet is biztosítunk, amely tartalmazza, hogy hány és milyen típusú fotókra van szükség a járműrÅ‘l. Fontos tudni, hogy a legtöbb CASCO biztosítás fedezete nem a kötés idÅ‘pontjától lép érvénybe, hanem a szemle anyagának befogadásától, ezért a szemle mihamarabbi elvégzése a Te érdeked is.

Van Európai Egészségbiztosítási Kártyám, (utas) elég lesz?

Az EEK egyrészt csak az EU-n belül nyújt fedezetet, és ott is csak részlegest, önrészt kellhet fizetned, illetve csak állami intézményekben érvényes, ha nincs állami kórház vagy orvos a közelben, a magánellátást akkor sem fedezi. Továbbá az EEK csak az orvosi kezelést fizeti, tehát az esetleges hazaszállítást, és egyéb káresemények költségeit nem fedezi.

Autós asszisztencia minden költségemet téríti, ha lerobbanok külföldön? 

Ezt sokan félreértik, a legkönnyebben úgy lehet megérteni a működését, ha úgy állunk hozzá, hogy azon plusz költségeket fedezi, amik amiatt érnek minket, hogy külföldön robbant le az autónk, és nem idehaza. Tehát a telefonos szervezésen túl a gépjármű javítóműhelybe vagy Magyarországra történÅ‘ hazaszállítása térülhet, továbbá a többlet szállásköltséget, autóbérlési költséget, tárolási költséget fedezi a legtöbb autós asszisztencia. Vagyis magát a közvetlen javítási anyagköltséget és munkadíjat nem, hiszen ezek akkor is felmerülÅ‘ költségek lennének, ha a lakóhelyünkön robbant volna le az autónk. A legtöbb biztosítónál ettÅ‘l függetlenül csak 10-15 éves koráig köthetÅ‘ egy autóra asszisztencia szolgáltatás.

Mindig kell önrészt (casco) választani?

Igen, a CASCO biztosítás esetén mindig szükséges önrészt választani. Az önrész mértéke százalékos és konkrét összeg formájában is meghatározható, és általában a szerzÅ‘dés megkötésekor kell dönteni róla. Az önrész választása befolyásolja a biztosítás díját: minél magasabb az önrész, annál alacsonyabb a biztosítási díj.

Mit tegyél, ha külföldön balesetet szenvedsz, (utas) vagy megbetegednél?

A Biztosítótársaságok asszisztencia vonalát (melyet a kötvényed tartalmaz, de érdemes a telefonodba is elmenteni utazás elÅ‘tt) mindenképpen azonnal hívd fel, amint lehetÅ‘séged van rá. A segélyszolgálat 0-24-ben magyar nyelven tanácsot ad és megszervezi az ellátásod az adott egészségügyi intézmény felé, továbbá fizetési garanciát is nyújt, így a legtöbb esetben nem kell ott helyben rendezned a költségeket. Kisebb káresemény esetén is (pl. gyomorrontás, kagylóba lépés) jelentsd be az asszisztencia vonalon, ami történt, így pl. a patikai költségedet is a legtöbbször elszámolhatod (akár számla ellenében, utólag). 

Amennyiben az asszisztencia vonal igénybevétele nélkül Te magad rendezed a balesetbÅ‘l, betegségbÅ‘l eredÅ‘ kiadásaidat, és csak a hazaérkezés után jelented ezt be a biztosító felé utólag, akkor nem, vagy csak erÅ‘s limitek mellett fognak a költségeid térülni, úgy hogy alapszabály: Mindig mindent még kint be kell jelenteni az asszisztencia vonalon, amire lehet már utólag hivatkozni. 

Ha olyan súlyos baleset érne, hogy az állapotod nem tenné lehetÅ‘vé a telefonálást, úgy a veled utazók, vagy a helyi orvos is megteheti a bejelentést, hivatkozva a kötvényszámodra.

Van a bankkártyámhoz utasbiztosítás, elég lesz?

A bankkártyákhoz kapott utasbiztosításokat általában rendkívül alacsony limitek és kevés szolgáltatás jellemzi. A bank továbbá elvárhatja, hogy az utazás elÅ‘tt jelents be nála az utat, különben nem nyújt fedezetet. A legtöbben az asszisztencia számát sem tudják, és hidd el, baj esetén nem a bank honlapján szeretnél 5 percig telefonszámot keresni.

További kérdésed lenne?

© 2025 by ugyintezom.com

Powered and secured by Wix

bottom of page